Co jste nevěděli o systému start-stop

Toto dělá start-stop i s nejmodernějšími motory.   
Předejít tomu lze jediným způsobem

 

Výrobci aut se tváří, že automatické vypínání a startování motoru ničemu neubližuje. Dodavatel motorových komponentů pro ně samotné ale říká, že to je nesmysl.

Systém start-stop v autech sice nikdy nebyl povinný, vzhledem k jeho vlivu na snížení normované spotřeby aut a z ní odvozených pokut Evropské unie za nadlimitní hodnoty ale existuje jen hrstka vozů, které by jej neměly ve standardní výbavě – od Dacie po Ferrari. Coby vynález není nový, zrodil se už před mnoha dekádami, jeho negativa ale nikdy nedovolila širší rozšíření. Až právě jeho schopnost citelně snížit papírovou spotřebu penalizovanou EU mu dala ekonomický smysl, alespoň z pohledu automobilek.

Toto řešení bez vůle řidiče vypíná motor, když vůz zastaví a nastartuje jej, když se má znovu rozjet, to jistě dobře víte. Systém se začal objevovat v autech už v minulé dekádě a projevuje se tak, že člověk přijede třeba na křižovatku, zastaví, vyřadí a agregát utichne. Po stlačení spojky u aut s manuální převodovkou popř. po uvolnění pedálu brzdy u vozů s automaty motor zase naskočí a jede se dál. Třeba několikrát za sebou, během jednoho průjezdu křižovatkou.

Nedá se říci, že bychom byli jeho velkými příznivci, na úskalí start-stopu jsme upozorňovali už před léty a negativa později několikrát připomínali. Zatímco jeho jediný přínos je často domnělé snížení spotřeby vozu, jeho negativ je spousta – od ceny (nejde tu jen o elektroniku, vůz potřebuje i lepší techniku jako akumulátor či startér) přes vlivu na životnost vozu až po zdržování každého rozjezdu. V případě druhého zmiňovaného aspektu se postupem času začalo říkat, že moderní motory už byly vyvinuty s tím, že start-stop dostanou. Nemá pro ně tedy představovat větší zátěž a problém se snižováním životnosti týká jen těch starších, na které byl „naroubován”. Zní to hezky, jenže není to pravda.

Není pochyb o tom, že se výrobci přizpůsobili situaci a motory začali stavět jinak, jenže opakované startování pro motor nikdy nebude prospěšné a vždy bude mít negativní vliv na jeho opotřebení. Připomíná to firma Federal Mogul, dodavatel mnoha motorových komponentů, který na start-stop pochopitelně též bere ohled.

„U běžného auta bez automatického zhasínání můžeme očekávat, že během své životnosti strpí až 50 000 zastávek. Ale s automatickým start-stopem se tento stav dramaticky zvýší, až na 500 000 zhasínacích a startovacích cyklů,“ říká Gerhard Arnold, který je zodpovědný za design ložisek firmy Federal Mogul. To je velký skok, který představuje do značné míry neřešitelné problémy.

Základní stavební kámen je kliková hřídel, která k přesnému a otočnému uložení v klikové skříni využívá hlavní ložiska. Při běžícím motoru se povrchy klikového hřídele a hlavních ložisek nedotýkají, ale jsou od sebe odděleny velmi tenkou vrstvou oleje čerpaným pod tlakem kolem povrchu ložisek – říká se tomu hydrodynamická lubrikace. Stačí ale, aby motor zhasnul, klika se usadí na ložisko a oba kovové povrchy se dostanou do kontaktu. Při opětovném nastartování se povrch dotyku stane sušším místem s menším množstvím oleje, dochází tak k nadměrnému tření a největšímu poškozování důležitých součástí motoru.

Výrobci se snaží držet krok s výmysly EU, a tak vyvíjí nová řešení, Arnold ale upozorňuje, že ani nejmodernější agregáty nejsou na start-stop připravené tak, aby jej snášely, jako by neexistoval. Motor se tak postupně opotřebovává intenzivněji než bez start-stopu, a to pochopitelně tím více, čím častěji je používán v městském provozu. V extrémním případě může dojít až k viditelným mechanickým poškozením, jako jsou ta na fotkách níže. A nic než drahá oprava nepřichází v úvahu.

Arnold říká, že se zatím nepodařilo najít řešení, které by problémy s mazáním dokonale odstraňovalo, třebaže pár novinek, které ve výsledku mohou udělat motory obecně odolnějšími, ve hře je. Federal Mogul vyvíjí nový materiál k výrobě ložisek s lepšími mazacími schopnostmi, který by lépe odolával opotřebení při opakovaném startu i bez dokonalé lubrikace olejem. Jde o povlakem z polymeru, který obsahuje částice oxidu železitého (rzi, skutečně), které jsou v této mikroskopické podobě překvapivě kluzké a nadměrnému tření zabrání. Aplikace v sériové výrobě ale zatím nedošly.

Druhou obranou proti ničení motorů povinným start-stopem je zlepšit vlastnosti olejů. Snaha vede k namíchání aditiv obsahujících komplexní chemický koktejl složený z částic pro snížení tření a zvýšení trvanlivosti olejového filmu. Výrobci se inspirovali u závodních olejů, ale použití v osobních vozech je relativně nové, proto nejsou známé ověřené výsledky z dlouhodobého používání.

To všechno je tedy hudba budoucnosti, pro tuto chvíli lze nadměrnému opotřebení předejít jediným způsobem – používání start-stopu omezit nebo jej vypínat při každé jízdě. Člověk nakonec nemusí být expert, aby si domyslel, že motoru nemůže dělat dobře, když jej půlmilionkrát nastartujete a vypnete. A i kdyby byl vyroben z čehokoli, vždy lépe odolá desetině těchto startů. Nakonec, nám celý start-stop přijde být od začátku trochu krátkozraký a v reálném světě nemá takové výhody, jak se často předkládá veřejnosti…

 

SELECT LANGUAGE