Blokování vozidla (SFD) na MQB/MLB 2020

Do roku 2020 stačil pro běžné zásahy do řídících jednotek pouze pětimístný kód, který byl neměnný, měnil se pouze pro zásah pro přizpůsobení pro kódování nebo pro základní nastavení. Výrobce VAG tyto kroky zpřísnil a zavedl silnější ochranu dat v řídících jednotkách – systém SFD.

Ochranu SFD vydal výrobce VAG na začátku roku 2020, kdy se začala zavádět do vozidel MQBevo, MLBevo a MEB (elektro). Některé řídící jednotky, které obsahují vozidla koncernu VAG od roku 2020 jsou právě uzamčeny SFD tokenem, který je potřeba zadat pro úpravu parametrů nebo zápis do řídící jednotky. K danému tokenu je možné se dostat dvěma způsoby, offline nebo online.

Offline je možné dostat token v oficiálním učtu dealerského portálu s aktivací GEKO (ochrana komponent), kterou je možné si zřídit přes zastoupení Volkswagen. Poté je možné diagnostickým nástrojem vyčíst požadavek pro vygenerování SFD tokenu z dané řídící jednotky. Požadavek, který vygenerujete z řídící jednotky překopírujete do dealerského portálu, který vám vygeneruje SFD token pro odemčení řídící jednotky. Vygenerovaný token zkopírujete a vložíte ho opět diagnostickým zařízením do řídící jednotky a můžete tvořit.

Online je možné získat token pomocí Offboard Diagnostic Information System (diagnostické zařízení ODIS), kdy je potřeba být připojený k síti a ODIS odesílá požadavek pro odemčení řídící jednotky a také ho zapisuje do řídící jednotky.

SFD se dělí na dvě úrovně zabezpečení.
Úroveň 1 – znamená, že otevřete kapotu a vozidlo se částečně odblokuje a je možné číst paměť závad, bloky naměřených hodnot, částečně přizpůsobení (jako je reset servisního intervalu,regenerace,..). Jestliže zadáte token pro odemčení řídící jednotky poté je také možné otevření zadních brzd, výměna filtru DPF apod.

Úroveň 2 – je zabezpečení obsahu řídící jednotky jako je imobilizér, záměna řídících jednotek, a podobně. K takovému zásahu potřebujete k SFD tokenu ještě RSA securID. Momentálně je možné takové úkony provádět pouze pomocí ODIS.

Zabezpečený systém se začal implementovat do vozidel typu Škoda Octavia IV, VW Golf 8, Seat Leon IV, Audi A3,8Y, VW ID.3, Škoda Enyaq apod…

Seznam řídících jednotek, které jsou zabezpečeny systémem SFD:
03 – Elektronika brzd ABS
09 – Elektronický centrální rozvod
17 – Přístrojový panel
19 – Diagnostické rozhraní datové sběrnice
5F – Elektronika informací
23 – Posilovač brzd

K seznamu řídích jednotek byla původně také přidělena řídící jednotka motoru, ale nakonec se ochrana zrušila, kvůli normě EU. Nicméně seznam řídících jednotek se bude postupně rozšiřovat a aktualizovat na všechny řídící jednotky ve vozidle. Nyní stále jsou vozidla, které mají zablokovaný pouze malý obsah řídích jednotek nebo naopak ještě mají zablokovanou řídící jednotku motoru, záleží na roku výroby a na obsahu aktualizací, kterými vozidlo prošlo.

SELECT LANGUAGE