Kontrola nachipování motoru

Aplikační list

Kontrola chiptuningu řídicí jednotky motoru

Použité moduly
SPVG dříve SuperVAG
Kdy používat
· Zvýšená kouřivost (může být spojena s dobrým výkonem),
· Zvýšená spotřeba oproti běžným vozům,
· Poškozený ventil EGR vícekrát po sobě (nedovírá),
· Poškozené turbodmychadlo (zadřené v některé z krajních poloh, destrukce utržením hřídelky, …) – zejména vícekrát po sobě.

Aplikace
přeplňované vznětové motory jakékoliv značky (zde je popsán postup pro motory VW)

Popis
Zvýšení výkonu vozidla tzv. chiptunigem je nutně podmíněno zvýšením plnicího tlaku. Čipy bývají naladěny s předpokladem, že příslušné množství vzduchu bude dodáno. I když je funkce regulace plnicího tlaku nesprávná, pak řídicí jednotka obohatí směs, aby dosáhla žádaného výkonu. Protože se horní hranice množství vstřikovaného paliva posouvá na maximum, projeví se nedostatek vzduchu nedokonalým spalováním. Zvenku se to jeví jako zvýšená kouřivost (ale nemusí to být příliš vidět). Důležité je zvýšené množství sazí ve výfukovém systému, kde se postupně usazují.

Provedení
V programu Comfort VW provedeme měření za jízdy – bloky 3, 8 a 11. Vždy pod plnou zátěží (prudká akcelerace do kopce, otáčky držet až min. do 3500/min, neřadit dříve). V získaném grafu jsou zajímavé maximální hodnoty plnicího tlaku, množství nasávaného vzduchu a také rychlost reakce turbodmychadla.

Pomocí programu Flash
Načtěte obsah paměti FLASH řídicí jednotky (dbejte přitom správného typu vstřikování).
Soubor odešlete na e-mailovou adresu helpdesk@spvgsystems.com spolu s popisem, že žádáte pouze kontrolu originálního souboru.
Odpověď dostanete běžně během 2 hodin (v pracovní době 9-15).
Služba je poskytována zdarma zákazníkům, kteří mají předplatné pro aktuální rok a zakoupený program Flash.

Pokud máte vlastní originální soubor
Načtěte obsah paměti FLASH řídicí jednotky (dbejte přitom správného typu vstřikování).
Pomocí stisknuté levé klávesy CTRL a levého tlačítka myši označte dva datové soubory a vyberte tlačítko Porovnání souborů.
FLASH – porovnani souboru


Následně se objeví hlášení, zda je či není soubor upraven. Pokud není upraven, tak se objeví hlášení, že soubory jsou shodné. Pokud tomu tak není, tak se objeví editor souborů, kde je možné vidět změny v souboru. Viz následující obrázek.
FLASH – ruzne soubory


Černě vyznačená oblast znamená konkrétní změnu oproti originálnímu souboru. Červeně vyznačené oblasti prezentují celkový počet změn v souboru (Diff cnt.) a číslo konkrétní změny značí hodnota Diff.no.

SELECT LANGUAGE